„Zlínské ateliéry jsou historicky druhými nejvýznamnějšími filmovými ateliéry v České republice. Tato skutečnost, spolu s vědomím současného potenciálu Zlínského kraje, přímo vybízí k naší spolupráci na revitalizaci filmové tvorby ve Zlíně,“ uvedl Vančura. Za vznikem kanceláře stojí kromě něj podnikatelé Jindřich Motýl a Martin Růžička. Založili Regionální filmový fond, který zřídil kancelář i ode dneška fungující portál www.zlin-film.cz.
Úkolem kanceláře bude podle její ředitelky Magdalény Hladké zajistit pro filmové štáby vše, co ke své práci v souvislosti s regionem potřebují. „Mým přáním je, aby nás filmaři vnímali jako spojku, na kterou se můžou vždy spolehnout. Kvalitní služba zákazníkům je konec konců jednou ze součástí odkazu bratří Baťů, na který podporou zlínského filmu navazujeme,“ uvedla. K prvním úkolům kanceláře bude patřit vytvoření katalogu lokací, navázání spolupráce s produkcemi a shánění subdodavatelů pro filmové štáby. Kraj má podle ní co nabídnout, je zajímavý lokacemi, památkami, fungují zde filmové školy.
„Filmové štáby využívají v místech natáčení služby lokálních dodavatelů, což – jak doufáme – povede ke vzniku nových pracovních míst. Už nyní spolupracujeme se dvěma desítkami regionálních podnikatelů a řemeslníků, kteří jsou připraveni nabídnout filmovým produkcím své služby za zvýhodněných podmínek,“ uvedl Růžička.
Do spolupráce je zapojen i Zlínský kreativní klastr, zlínská univerzita a národní filmová kancelář Czech Film Commission. „Zlín považujeme vzhledem k mixu jeho tradice a současného potenciálu za jeden z našich ,nejfilmovějších‘ regionů,“ uvedla vedoucí Czech Film Commission Ludmila Claussová. Regionální filmové kanceláře jsou podle ní filmařům velice přínosné. „Pomáhají jim se rychle zorientovat v místním prostředí a jsou zdrojem důležitých informací a kontaktů. Zároveň jsou také jasným signálem, že region o filmaře stojí a chce spolupracovat,“ řekla Claussová.
Zdroj: ČTK