Experti mají stanovit, jak pokračovat v digitalizaci filmů

„Memorandum vítáme, je to konstruktivní krok,“ řekl ředitel NFA Michal Bregant. „Je v něm zásadní role Státního fondu kinematografie, protože pracovní skupina se bude snažit stanovit kvalitativní kritéria zejména pro digitalizaci těch českých filmů, k nimž Státní fond kinematografie vykonává práva výrobce,“ doplnil. Jde o filmy vyrobené státem a uvedené od roku 1965 až do konce státního monopolu. NFA digitalizuje české filmy podle vlastní metodiky, kterou vytvořil a zveřejnil už v roce 2014.

O podobu digitálního restaurování starších českých filmů se archiv několik let pře s aktivními filmaři, především Asociací českých kameramanů. Podle ní filmy získávají digitálním restaurováním podobu, s níž nesouhlasí zejména jejich autoři. Archiv s výtkami nesouhlasí, digitalizuje v souladu s tím, jak se takové práce dělají i v zahraničí a má také uznání evropských expertů. Český filmový a televizní svaz před rokem dokonce žádal ministra o odvolání ředitele archivu Michala Breganta. Ministr se za Breganta postavil.

FAMU byla součástí týmu, který řešil grantový výzkum hledající metodu digitalizace archivních filmů. Jako nejvhodnější doporučuje metodu DRA (digitálně restaurovaného autorizátu), kterou ale odmítá filmový archiv a také Státní fond kinematografie. Vedení NFA dříve mimo jiné uvádělo, že zmíněná metoda znamená příliš zásahů do archivního materiálu, které by navíc za nežijící tvůrce byli oprávněni činit členové profesních organizací.

Fond kinematografie ale při upřednostnění metody digitalizace nechce jít ani cestou NFA. Badatelská verze filmu není podle něj přijatelná pro současného diváka. Spory o digitalizaci podle fondu způsobují zpoždění oproti jiným státům, které mají zdigitalizovanou mnohem větší část svých archivů.

Zdroj: ČTK