Mezi přijatými pracemi, které se letos ucházejí o podporu Filmové nadace v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář, převládají dramata (42). Následují komedie (28), dále pak detektivky, thrillery či sci-fi (19), zastoupení měly i pohádky a rodinné filmy (17). Nadace do únorové uzávěrky registrovala celkem 106 žádostí od 109 žadatelů.
„Počet žádostí nesplňujících podmínky se každý rok snižuje. Je patrné, že uchazeči jsou dobře obeznámeni se soutěžními pravidly. Elektronické podávání žádostí se stalo samozřejmostí, letos jsme neobdrželi už ani jedno tištěné dílo,“ uvedl Petr Tichý, předseda správní rady Filmové nadace a generální ředitel Barrandov Studio.
Scénáře zasílali více muži, z celkového počtu soutěžících tvořili téměř tři čtvrtiny. Nejmladším účastníkem se stala sedmnáctiletá studentka, nejstaršímu autorovi bylo 86 let. „Nově jsme v žádosti zavedli údaj Počet realizovaných celovečerních děl v posledních pěti letech. Osmnáct autorů uvedlo alespoň jedno realizované dílo,“ informoval Martin Chalupský, člen správní rady Filmové nadace a ředitel komunikace innogy Česká republika.
Přihlášené práce nyní čtyři měsíce čte, studuje a hodnotí pětičlenný výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Tomáš Baldýnský, Lubomír Dohnal, Jaroslav Sedláček a Ivo Trajkov. Od přijetí nových podmínek v roce 2013 posuzují členové výboru díla bez znalosti jména autora, pouze pod registračním číslem a názvem, takže soutěž je zcela anonymní. Výsledky budou vyhlášeny počátkem července v době konání 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Mezi scenáristy, jejichž díla v soutěži uspějí, bude rozdělena částka o celkové hodnotě až 800 tisíc korun. Filmová nadace věnovala od roku 2006 úspěšným autorům šeky za více než 8,1 milionu korun. Spolupráci při realizaci oceněných projektů nabídnou zástupci Barrandov Studia, energetické skupiny innogy a České televize.
V loňském roce měli diváci možnost zhlédnout v kinech dva snímky natočené podle scénářů ohodnocených nadací, konkrétně Nikdy nejsme sami v režii Petra Václava a Instalatér z Tuchlovic pod režijním dohledem Tomáše Vorla.
Podle nadací oceněných scénářů bylo dosud natočeno osm celovečerních filmů, které se dokázaly prosadit na české i mezinárodní scéně. Letos se divákům představí další dva snímky – „televizní“ Monstrum režiséra Viktora Polesného a Dezertér, druhý díl z trilogie Zahradnictví, v režii Jana Hřebejka. Na filmovém plátně se v tomto roce objeví také zbývající díly této série s názvy Rodinný přítel a Nápadník.
Zdroj: Filmová nadace