Kusturicův film Na mléčné dráze doprovodí výstava fotografií

„Mnohé fotografie z této kolekce vznikaly v obtížně dostupných místech bez standardního filmařského zázemí. Příznačné pro jejich atmosféru je zvláštní světlo bosenské krajiny, kde se celý film natáčel. Využili ho i samotní tvůrci, kteří u většiny interiérových i exteriérových záběrů nepoužívali umělé svícení,“ uvedl Našic.

Vernisáž výstavy 4. května od 19:00 hodin završí předpremiéra snímku, který vznikl v koprodukci Srbska, Mexika a USA.

Nejslavnější balkánský režisér a laureát dvou Zlatých palem z festivalu v Cannes Emir Kusturica ve snímku vypráví drsnou romanci o lásce na pozadí divoké krajiny a válečného krveprolití. „Natočil jsem moderní pohádku, což bylo konec konců podobně vzrušující, jako natáčení mých předešlých filmů. V tomto snímku objevuji krásu stejně jako vášnivé lidské světy,“ uvedl. Na plátně ztvárnil muže, který uprostřed války rozváží na oslu mléko a zamiluje se do krásné Italky s problematickou minulostí.

Kusturica patří k nejoriginálnějším evropským režisérům. Absolvent pražské FAMU posbíral řadu významných mezinárodních cen od Zlatého lva v Benátkách za film Vzpomínáš na Dolly Bell?, přes Zlatou palmu v Cannes za snímky Otec na služební cestě a Underground. Z Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za režii snímku Černá kočka, bílý kocour a za nejlepší anglicky mluvený film Arizona Dream. Letos převzal na pražském Febiofestu cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Jak přitom uvedl, svůj další snímek chce natočit v Číně. „Myslím, že spontánní emoce, které tam vyjadřují, a zápletky v tom jejich komunistickém kapitalismu, mohou přinést dobrý film,“ řekl Kusturica, který dodnes hovoří dobrou češtinou. „Na tom mají zásluhu mé pobyty v pražské vinárně Orlík, četba Bohumila Hrabala a Vladislava Vančury,“ vysvětlil.

Zdroj: ČTK