Foto: Falcon

Ceny Asociace českých kameramanů

„Dost jsme se v porotě dohadovali, neměli jsme názor úplně jednotný,“ řekl předseda poroty, režisér Roman Vávra. Pro oba oceněné snímky jsou ale podle něj charakteristické profesionalita a naplnění žánru. „U Anděla Páně jsme oceňovali kameru Martina Šece, což je velmi kultivovaná kamera, s výborným svícením, je to hezky záběrované – což může být i věc režijního vedení. Je to kamera, která naplňuje profesní a řemeslné vrcholné standardy,“ uvedl Vávra. V případě Jandy porota podle něj ocenila ponurou atmosféru dobře vykreslující vyznění seriálu a zároveň i zachycení Sudet a Krušných hor, které je podle Vávry na televizní poměry ve vysoké kvalitě.

Cenu za celoživotní kameramanské dílo udělila společně s občanským sdružením DILIA kameramanovi Františkovi Němcovi. Němec v roce 1959 nastoupil jako kameraman do České televize, kde se zaměřil především na natáčení pohádek a pořadů pro děti. Mezi jeho tvorbu tak patří známý večerníčkový seriál Krkonošské pohádky nebo oblíbená pohádka O princezně, která ráčkovala. Zejména na počátku své kariéry ale Němec pracoval i na ztvárnění klasických literárních děl, například inscenace Evženie Grandetová (1966) nebo seriálu Jana Eyrová (1972).

Mezi televizními snímky, jejichž kameramani byli letos na cenu nominováni, jsou ještě tituly Modré stíny, Pět mrtvých psů, Hlas pro římského krále, Já, Mattoni a sedmý díl seriálu Pustina. Devět kameramanů mělo nominaci v kategorii filmové, v níž figurovaly snímky Nikdy nejsme sami, Pohádky pro Emu, Zloději zelených koní, Lída Baarová, Rodinný film, Polednice, Masaryk a Ani ve snu.

Zdroj: ČTK