Migraci se bude věnovat festivalová sekce K věci připravovaná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Filmová přehlídka nejzajímavějších snímků současné evropské kinematografie má letos už 23. ročník. V Praze potrvá do 14. dubna a hned poté se uskuteční v Brně. Ozvěny přehlídky nabídnou Boskovice, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Havířov a Semily.
„Přehlídku zahájí finsko-estonský film Šermíř režiséra Klause Häröa. Přenese nás do 50. let, do doby stalinismu a vypráví skutečný případ šermíře, který utíká z Leningradu, aby se ukryl v malé estonské vesničce jako učitel šermu pro malou skupinku žáků,“ řekl novinářům dramaturg festivalu Zdeněk Blaha. Šermíře ale pronásleduje komunistická tajná policie. Podle Blahy by snímek mohl být českému publiku vzhledem ke společné minulosti blízký.
Film získal mnoho cen, byl v širší nominaci na Oscara a nominovaný na Zlaté glóby, což bylo ve finské kinematografii poprvé po 58 letech. „Je to výjimečný snímek,“ uvedl. Producent filmu Kaarl Aho bude hostem festivalu, který navštíví i delegace ze Slovinska, která včetně režiséra Mateje Nahtigala uvede film Případ Osterberg o propletenci vztahů mezi mafií a lokálními politiky.
Festival v jedné ze svých sekcí uvádí znovu do kin starší distribuční snímky. Letos je jejich tématem Síla imaginace a uvede třeba filmy jako Melancholia Larse von Triera, Holy Motors Leose Caraxe, Vejdi do prázdna Gaspara Noého, Futurologický kongres Ariho Folmana či komedii Attila Marcel Sylvaina Chometa.
Sekce LUX Film Prize představuje vítěze filmové ceny LUX udílené Evropským parlamentem. Letos kromě vítězného snímku Mustang představí i sociální drama Lekce nebo Mediterranea, strhující drama dvou běženců. Chybět nebude ani sekce Best Of s výběrem z evropské kinematografie, dokumentární sekce €Docs, v jejímž rámci bude předpremiérově uveden snímek oscarového režiséra Luka Jacqueta Nebe a led. Je věnován polárníkovi a vědci Claudu Loriusovi, který popsal globální oteplování.
Zdroj: ČTK