Dny evropského filmu začnou 7. dubna v Praze, budou i v Brně

„Přehlídku zahájí finsko-estonský film Šermíř, který natočil Klaus Härö. Napínavý silný příběh na motivy skutečné události se vrací do Estonska 50. let a sleduje osud mladého šermíře prchajícího z Leningradu a hledajícího úkryt v estonské vísce jako učitel šermu. Komunistická tajná policie je mu však na stopě,“ charakterizovala film mluvčí přehlídky Michaela Dvořáková. Po 58 letech se podle ní stal prvním finským filmem v nominacích na Zlaté glóby. Současně se dostal i do úzké nominace devíti snímků bojujících o Oscary.

Tradiční sekce K věci, připravovaná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, se podle Dvořákové letos zaměří na aktuální téma migrace, na důvody a motivaci k cestě za novým a bezpečnějším životem. Příkladem je dokumentární film Haunted. Nebude chybět ani sekce LUX Film Prize, představující tři finalisty ceny Evropského parlamentu LUX.

„Českým divákům tak kromě vítězného snímku Mustang představí i sociální drama Lekce nebo Mediterranea, strhující drama dvou běženců. Výběrová sekce Svět patří nám zaměří pozornost na sociální dramata s tématem dospívání. Chybět nebude ani sekce Best Of s výběrem z evropské kinematografie, dokumentární sekce €Docs, v jejímž rámci bude předpremiérově uveden snímek oscarového režiséra Luka Jacqueta Nebe a led. Je věnován polárníkovi a vědci Claudu Loriusovi, který popsal globální oteplování,“ dodala mluvčí.

Sekce MEDIA – Síla imaginace letos představí distribuční snímky, podpořené právě tímto programem. A protože představený fokus na evropské thrillery a kriminální filmy měl v minulosti velký úspěch, letos uvede další filmy v sekci EuroCrime.

V programu přehlídky nebudou chybět ani čeští zástupci uvedení na Berlinale. Především minimalistické drama Já, Olga Hepnarová autorů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy zachycující osud poslední popravené ženy v Československu a okolnosti jejího případu. Dále snímek Petra Václava Nikdy nejsme sami, který na Berlinale získal cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.

Doprovodný program festivalu nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku ve speciální sekci Film Flavour. Půjde o projekce inspirované trendem Cinema Cuisine. V unikátních prostorách kina Royal proto opět vznikne restaurace, jejíž menu bude reflektovat téma a prostředí filmu.

Podle Dvořákové se uskuteční i tradiční seminář pro kinaře a panel o vzdělávání filmových profesionálů. Novinkou budou studentské a seniorské projekce k výročí úmrtí Williama Shakespeara s lektorským úvodem Martina Hilského.

Podrobnější údaje k programu, přehled filmů a další informace najdou zájemci na stránkách www.dnyevropskehofilmu.cz.

Zdroj: ČTK