Gudmundssonův debut už loni získal ocenění na festivalech v Chicagu, Soluni a Varšavě. Grand Prix Febiofestu je spojena s částkou 5000 eur (136.000 korun) pro režiséra a stejnou částkou pro potenciálního českého distributora snímku.
Třiatřicetičlenná laická porota v čele s režisérem Jurajem Herzem posuzující snímky přijaté do soutěže Nová Evropa se shodla, že Kamenné srdce bylo určitým způsobem v této konkurenci nejcitlivější. „Má děj, se kterým se člověk může ztotožnit, jít s ním a souhlasit s ním,“ vysvětlil Herz na dnešním setkání s novináři. Mezi desítkou titulů byly dva s českou účastí – Špína slovenské absolventky FAMU Terezy Nvotové a snímek Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové.
Na Febiofest přijelo téměř 50 zahraničních hostů, čtyři z nich mají Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi nimi herec Jan Tříska, americký režisér Abel Ferrara a britský kameraman Peter Suschitzky. Organizátoři přivítali i světoznámého producenta úspěšných britských filmů Láska nebeská a Čtyři svatby a jeden pohřeb Duncana Kenworthyho či amerického scenáristu a spisovatele Patricka Nesse, který v Praze uvedl film Volání netvora: Příběh života.
Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil určené veřejnosti se stal film Můj den s Kofilou Bohuslava Bakaláře; získal 50.000 korun.
Festival končí, ale během dubna budou vybrané filmy v rámci regionálních ozvěn uvedeny ve 13 českých městech.
Podle ředitele přehlídky Kamila Spáčila činí rozpočet 42 milionů korun. Ministerstvo kultury ji letos podpořilo částkou 8,5 milionu korun, osm milionů získala od hlavního města. Loni na pražský Febiofest přišlo přes 62.000 návštěvníků – zhruba stejný počet evidují organizátoři i letos.
Zdroj: ČTK