Foto: Falcon
Postavu zákeřného Lichožrouta živícího se ponožkami, kradenými ze skříní, komod a věšáků na prádlo, vymyslela výtvarnice a režisérka Galina Miklínová. Do podoby uceleného příběhu, jenž vyšel knižně poprvé v roce 2008, látku rozvedl spisovatel Pavel Šrut. Miklínová knihu doprovodila charakteristickými ilustracemi postavenými na kontrastu černobílých pohádkových bytostí a barevných ponožek. Lichožrouti se brzy po vydání stali bestsellerem a vynutili si další dvě knižní pokračování. V roce 2011 získali cenu Magnesia litera za knihu desetiletí pro děti a mládež.
Podnět k natočení filmu o lichožroutích hrdinech vzešel od Ladislava Horáčka – majitele nakladatelství Paseka, v němž knihy vycházejí. Nakladatel zaangažoval do projektu producenta Ondřeje Trojana ze společnosti Total HelpArt, pro niž jsou Lichožrouti letos již druhým celovečerním animovaným filmem (po Smrtelných historkách uvedených do distribuce na jaře). Galina Miklínová pak ke spolupráci přizvala producenta Petra Horáka, v jehož studiu Alkay Animation Prague realizovala již dříve několik krátkých filmů (Hra, Byla 3x jedna princezna, Nešťastné narozeniny Péti Fotky) a večerníčkový seriál O Kanafáskovi. Následně do projektu vstoupili koproducenti ze Slovenska (PubRes) a Chorvatska (Filmosaurus Rex). Část produkce zaštítilo Filmové centrum České televize.
Námět filmových Lichožroutů vznikl v roce 2009. Následovalo celkem deset verzí scénáře, který nakonec přináší úplně nový příběh o protřelých lupičích ponožek. V něm se sirotek Hihlík vydává hledat svého strýce, žijícího s rodinou ve staré vile za řekou. Když se k němu po různých útrapách konečně dostane, zjistí, že strýc je bossem mocného gangu, který si vyřizuje účty s konkurenční bandou, a nová dobrodružství mohou začít…
Na základě hotového scénáře se přistoupilo k fázi výtvarných příprav a produkčnímu developmentu celého projektu. Následovalo samotné natáčení, které trvalo více než tři a půl roku. Na snímku se podílelo kolem 25 specialistů od storyboardistů přes modeláře, texturáře a animátory až po osvětlovače a kompozitory, vytvářející vizuální efekty a finální korekce obrazu. Snímek vznikal pomocí soudobých technologií CGI animace, která zajišťuje plynulý přechod od realistického účinku k osobitější výtvarné stylizaci.
„Volba počítačové animace byla logickým vyústěním. Film se v jedné ze dvou hlavních dějových linií zabývá otázkou existence Lichožroutů jako druhu. A právě tento druh animace umožňuje realistickým zpracováním zachovat křehkou rovnováhu mezi uvěřitelností a fikcí a skvěle ji využít pro fyzický charakter Lichožroutů, kteří nejsou z masa a kostí – živí se přece ponožkami. Lichožrouti se skládají z textilních materiálů. Programy CGI nám umožní figury natahovat, zprůsvitnět, zamotávat…,“ dodává ke zvolené výtvarné technice Miklínová.
Po předpremiéře ve vybraných kinosálech, kdy snímek o minulém víkendu zhlédlo rekordních 7500 diváků, míří Lichožrouti do široké distribuce. Na Slovensku budou mít premiéru začátkem příštího roku a producenti očekávají zájem i z dalších zemí. Podobně jako u nás může i v zahraničí zafungovat efekt úspěšného knižního titulu: Lichožrouti byli přeloženi do patnácti jazyků a další překlady se chystají.
Více o filmu se můžete dočíst v zítřejším rozhovoru s Galinou Miklínovou a Petrem Horákem.
Lichožrouti (Česká republika – Slovensko – Chorvatsko 2016), režie: Galina Miklínová, scénář: Galina Miklínová, Pavel Šrut, kamera: Tomáš Sysel, hudba: Filip Míšek, střih: Vladimír Barák, zvuk: Jan Čeněk, Richard Müller, hrají: Kryštof Hádek, Jan Maxian, David Novotný, Ondřej Trojan, Marek Taclík, Tatiana Vilhelmová, Josef Somr, Stanislav Zindulka a další. Falcon, 83 min. Premiéra: 20. 10. 2016.