Na výstavu artefaktů z filmů Cronenberga naváže akce v Biu Oko

„Hlavními pilíři přehlídky jsou režisérovy dva nejvýraznější filmy z kontroverzní tvůrčí éry 80. let – halucinační konspirace Videodrome a slavná hororová love story s prvky biomodifikace Moucha,“ uvedl dramaturg Jakub Němeček z Bia Oko.

Výstavu s názvem David Cronenberg: Evolution hostí Dům U Kamenného zvonu. Retrospektivu nabízející sochařské instalace, skici, kresby, objekty, filmové triky, pracovní deníky i filmy od února vidělo přibližně 2300 návštěvníků.

Přehlídku v Biu Oko zahájí 7. dubna projekce zatím posledního Cronenbergova psychologického dramatu Mapy ke hvězdám. Satira o morálce v Hollywoodu vznikla podle scénáře spisovatele Bruce Wagnera a v roce 2014 bodovala na festivalu v Cannes, odkud si Julianne Mooreová, ve filmu ztvárňující vyhořelou hvězdu, odvezla Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Malý festival Cronenbergových filmů dále nabídne thriller z prostředí ruských zločineckých klanů v Londýně Východní přísliby, drama Dějiny násilí s hercem Viggem Mortensenem a násilím protkaný snímek Videodrome. Bio Oko v rámci přehlídky uvede také v Česku Cronenbergův nejznámější film Moucha z roku 1986, kultovní horor o vědci, kterému se vymkne z rukou teleportační experiment a pomalu se mění v hybrida mezi člověkem a mouchou. „Hmyz nemá politiku. Je velmi brutální. Nezná slitování. Nezná kompromisy. Hmyzu nelze věřit,“ říká v mrazivém příběhu už jen napůl lidský fyzik Brundle v podání Jeffa Goldbluma.

Cronenberg je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších režisérů současnosti. V roce 1999 předsedal porotě Filmového festivalu v Cannes a v roce 2006 mu byla v Cannes udělena cena za celoživotní přínos filmu. Na podzim 2014 představil svoji románovou prvotinu Konzumárium.

Zdroj: ČTK