Foto: Národní filmový archiv
Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Svým námětem zapadá do řady filmů Obecná škola, Kolja a Vratné lahve, v nichž rodinná tvůrčí dvojice vypráví o různých fázích života mužského protagonisty na pozadí dějinných událostí. Zdeněk Svěrák přiznal, že ke své vzpomínkové knížce přistupoval jako ke krásné literatuře; nejde o kroniku jeho dětství či rodiny.
„V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov – a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. A nemělo by být poznat, který je který,“ podotkl.
Ve snímku Po strništi bos je osmiletý Eda vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. Dějově film předchází první společné práci Zdeňka a Jana Svěrákových Obecné škole z roku 1991.
Poslední film Jana Svěráka, pohádka Tři bratři, se stal v distribuci Bioscopu nejúspěšnějším českým filmem roku 2015. K dnešnímu dni Tři bratry vidělo v kinech 701.716 diváků.
Zdroj: ČTK