Program festivalu se letos skládá ze čtyř hlavních sekcí, jde o tradiční festivalovou soutěž Jiné vize a Aport animace a sekce připravené speciálně pro přehlídku – Film Labor a Proč se dívat na zvířata? Poslední z nich vychází ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera. „Pohled na zvířata je přirozenou součástí nesčetného množství příběhů, filmů či uměleckých děl. Nabízí se příležitost nahodile pracovat s klasickými představiteli z literatury, ilustrací a animovaných filmů,“ uvedl hlavní dramaturg přehlídky Martin Mazanec.
Bergerovu esej bude během této sekce reflektovat řada projektů, kterých se zhostí v podobě originálních instalací či vystoupení zahraniční i čeští tvůrci. Vedle projekcí klasických, kultovních i nových celovečerních snímků se zvířecí tematikou a animovaných pásem se chystá také festivalová premiéra filmu Červená želva holandského režiséra Michaëla Dudoka de Wita, který je žhavým kandidátem na Oscara. „Film bude uveden za účasti režiséra,“ uvedl ředitel festivalu Alexander Jančík.
Program přehlídky zahrnuje filmové projekce, audiovizuální performance či instalace. Součástí akce jsou i prezentace a přednášky domácích i světových tvůrců a odborníků, do Olomouce jich přijede stovka z celé České republiky i zahraničí. Součástí PAFu jsou letos také světové premiéry středometrážních snímků a animovaných pásem. Chybět nebudou ani dílny a projekce zaměřené na dětské publikum, uvedli zástupci přehlídky.
Festival pořádá PAF, olomoucká kulturní platforma zabývající se filmem a současným uměním. Platforma nedávno uspořádala velký festival PAF v New Yorku v nezávislém kulturním centru v Brooklynu. Po celý rok pořádá po celé republice i v zahraničí řadu výstav, Přehlídka filmové animace a současného umění, dříve Přehlídka animovaného filmu, je jejím každoročním vyvrcholením. Přehlídka je nejstarším a nejprogresivnějším festivalem věnujícím se fenoménu animace v České republice.
Zdroj: ČTK