V Galaxii tehdy diváci našli to, na co dnes jsou zvyklí – pohodlné sedačky, kvalitní obraz i zvuk, klimatizaci. Odvykli si na šatny a na nízkých schodech ve spoře osvětlených sálech dodnes klopýtají. Před plátnem jich usedá málo, v průměru pětadvacet na představení.
I přes jasnou nadvládu těchto megakomplexů se však v posledních letech vzmáhají jednosálová kina. To U hradeb na Malé Straně se konečně opravuje, znovuotevřeny byly sály Dlabačov a Pilotů. Mají šanci přidat se už k zavedeným, „artověji“ laděným pražským kinům Aero, Světozor, Lucerna a Oko, které patří kvůli zajímavé dramaturgii k nejnavštěvovanějším. Stejně jako brněnská Scala či královéhradecký Central.
Podle údajů Unie filmových distributorů (UFD) na šest stovek kin každoročně uvede kolem 260 premiér. Lidé dávají přednost multikinům v Praze a dalších velkých městech, která se na celkové návštěvnosti podílejí více než dvěma třetinami. Jednosálová kina (v Praze jich v roce 1989 bylo na šedesát) díky digitalizaci získala nové možnosti a uvádějí i novinky, na které dříve musela čekat několik týdnů, řekl ČTK Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms. Jejich pětadvacetiprocentní podíl na trhu je podle něj ojedinělý i v evropském srovnání.
Statistiky UFD uvádějí, že loni přišlo do kin 12,958.099 diváků, nejvíce od roku 2010. V tržbách zaznamenali provozovatelé rekord, když diváci v pokladnách nechali 1,67 miliardy korun. „Rok 2015 byl silný hlavně díky zahraničním blockbusterům, které lidé zatoužili vidět na velkém plátně. Určitý podíl na úspěchu bude mít ale také příznivý vývoj naší ekonomiky, díky němuž si mohou lidé dovolit návštěvu kina častěji,“ komentoval to Marek Jeníček, managing director největší distribuční společnosti v ČR CinemArt.
Přitom v roce 1996, v době otevření prvního multikina, bylo průměrné vstupné 91 korun, loni činilo 129 Kč. V roce 1989 přišlo do českých kin 51,5 milionu lidí, uskutečnila 540.592 představení, průměrná návštěvnost na projekci činila 95 lidí.
Nedávný průzkum, který si nechala zpracovat distribuční společnost CinemArt, upozornil, že nejčastějšími diváky tradičních neboli jednosálových kin jsou vysokoškolsky vzdělaní mladí lidé. Převažují ženy, které pro zhlédnutí filmu na plátně preferují víkendové večery. Tato kina ročně navštíví až čtyři miliony lidí a jen tak nezaniknou.
V případě regionů a menších měst bylo pro dotazované typické, že návštěvu kina nespojují s jinými aktivitami a jsou ochotni za filmovým zážitkem cestovat v rámci regionu. Návštěva kina je tak pro ně druhou nejpopulárnější volnočasovou aktivitou – hned po setkávání s přáteli.
Zdroj: ČTK