„Tchajwanské filmy, pokud jsou vůbec v České republice promítány, jsou často považovány za pouhou exotickou raritu. Jedná se při tom o tvorbu, která má dlouhou tradici a dnes i mezinárodní úspěch. Díla tchajwanských režisérů nejsou pouze provinční. Odrážejí sice životní zkušenosti obyvatelů ostrova, ale jejich témata a význam jsou univerzální,“ uvedl dramaturg festivalu Jan Rybář.
Oceňovaný režisér Čung Meng-chung je na festivalu zastoupen třemi díly. Snímek Čtvrtý portrét pojednává o potlačeném traumatu dítěte s pohnutou minulostí, film Duše je o vyrovnávání se se ztrátou bližního a gangsterka Šťastnou cestu vypráví o lidech, kteří se snaží žít normálním životem navzdory mimořádně nebezpečné situaci. „Jeho dílo dobře ilustruje onu dualitu témat, která jsou úzce spojena s místem svého vzniku a přitom nám představují situace a protagonisty, s nimiž se můžeme identifikovat i my,“ podotkl Rybář.
Dětství, dospívání a nelehký život mladých Tchajwanců jsou častým tématem děl nové tchajwanské filmové vlny. Na festivalu budou tato témata obsažena i ve snímcích My, děti z hor, Květ Zinnia, Krok zpátky k vítězství, Čas strávený v Quchi a Modrá brána. Jednotné vstupné na všechny projekce festivalu je 100 korun. Filmy jsou uváděny v původním znění s českými a anglickými titulky.
V Praze se také na začátku května koná mezinárodní konference věnované tchajwanskému filmu pořádaná u příležitosti 20. výročí založení Mezinárodního sinologického centra při Karlově univerzitě v Praze. Do metropole při té příležitosti zavítá tchajwanský režisér Chou Siao-sien, mimo jiné držitel Zlatého lva z Benátek či Zlaté palmy z Cannes. V doprovodu scenáristky a spisovatelky Čchu Tchien-wen 2. května osobně uvede film Květy Šanghaje. Po promítání svých filmů bude diskutovat s diváky rovněž ve dnech 3. až 5. května. Podle ředitelky Mezinárodního sinologického centra Olgy Lomové promlouvá dílo režiséra Chou Siao-siena a spisovatelky Čchu Tchien-wen k divákům na celém světě. „Je dokladem zápasu Tchajwanců o demokracii a příkladem tradice čínské kultury, jak žije v otevřené společnosti dnešního Tchaj-wanu,“ prohlásila.
Zdroj: ČTK