Ve Zlíně vznikla nová expozice filmu Filmový uzel

„Záměrem společnosti Kudlovské ateliéry o.p.s., nositele této originální myšlenky a realizátora celého projektu, je vytvořit nové epicentrum vzdělávání, původní tvorby a občanských služeb. Primárně sem znovu chceme přivést animovanou tvorbu,“ uvedl předseda správní rady společnosti Zdeněk Talaš. Filmová tvorba má ve Zlíně tradici, letos uplyne 80 let od založení ateliérů. „Rádi bychom vytvořili místo, kde budou animované snímky znovu vznikat, a to s podporou nastupující generace mladých a talentovaných tvůrců,“ uvedla umělecká ředitelka Filmového uzlu Zuzana Bahulová. Animátoři v nových prostorách pracují už teď, a to na nové animované sérii O prasátku Lojzíkovi.

Multimediální centrum zabralo čtyři patra dvou budov o celkové ploše přes 2000 metrů čtverečních. „Jedno podlaží, takzvané Patro legend, se bude zcela věnovat historii zlínského filmu a filmových ateliérů i osobnostem, které tady žily a pracovaly. Další podlaží budou reflektovat soudobou vlastní i cizí tvorbu a trendy. Jednotlivá patra a jejich pojetí se liší v závislosti na věku, jsou plně variabilní a každá generace si zde přijde na své,“ uvedla mluvčí Filmového uzlu Petra Svěráková. Konat se zde budou přednášky, exkurze, animační dílny, příměstské tábory i tematické společenské večery.

Počátky filmové tvorby ve Zlíně jsou spojeny s rozvojem obuvnického koncernu Baťa a jeho potřebou propagace. Vedení závodů pro tento účel zvolilo film, do Zlína se v polovině 30. let minulého století stěhovali filmaři z Prahy, například režisér Elmar Klos, producent Ladislav Kolda či fotograf, střihač a kameraman Alexandr Hackenschmied. Připojil se k nim učitel Jaroslav Novotný, zakladatel tvorby školního filmu, který byl po válce pověřen vedením zestátněných ateliérů. V ateliérech začaly vznikat kromě reklamních filmů také snímky dokumentární a instruktážní, školní i cestopisné, rovněž první pokusy o filmy kreslené. Za 80 let existence ateliérů v nich bylo vyrobeno téměř 1800 filmových titulů.

Zdroj: ČTK