„Natočil jsem ho ve druhém ročníku, vyprávím v něm jeden den člověka stojícího před velkým rozhodnutím,“ říká Vondrášek. Hrdinou příběhu je nezaměstnaný učitel ucházející se o pozici vězeňského vychovatele. Poznává prostředí jednotlivých oddělení a celého systému. Ve vyhrocené chvíli potkává svého tchána, který tu zastává vysokou funkci. Jejich složitý vztah se tak ještě více odráží na atmosféře u rodinné večeře.
„Jde o dilema, kdy má možnost přijmout práci ve vězení poté, co ztratil práci ve školství, ale zároveň to není jednoduché, protože práce ho zaskočí, neodpovídá jeho povaze a hodnotám,“ vysvětlil Vondrášek. Na začátku byl jen nápad, po kterém následovala spousta rešerší.
„Byl jsem v několika věznicích na návštěvách a během prohlídek jsem tam potkal člověka, který naprosto odpovídá tomu, o čem ten film je. Zpětně se tak potvrdila autentičnost příběhu,“ dodal.
Vondrášek oceňuje, že díky prezentaci na karlovarském festivalu si jeho snímku všimnou zástupci dalších přehlídek. „Zatím čekám, ale už teď jsem rád, co všechno se podařilo,“ dodal student třetího ročníku FAMU, který připravuje svůj bakalářský projekt. O čem bude, však neprozradil.
Sekce První podání, podporovaná evropskou organizací European Film Promotion (EFP), staví do centra pozornosti výjimečné mladé režiséry. Finální výběr ze šestadvaceti nominovaných byl dílem uměleckého ředitele MFF v Karlových Varech Karla Ocha a programové koordinátorky Anny Purkrábkové.
Loni do tohoto výběru České filmové centrum úspěšně poslalo krátký hraný snímek Ondřeje Hudečka Furiant o Ladislavu Stroupežnickém. Sekce První podání předloni po 17 letech nahradila úspěšnou sekci Variety Critics‘ Choice. Prvořadým kritériem výběru je umělecká a obsahová kvalita. Platforma je podporována programem Kreativní Evropa – Media a příslušnými členy EFP. Letošním mentorem mladých filmařů je uznávaný kanadský režisér Denis Côté.
Zdroj: ČTK, red