Na výstavě si zájemci mohou vyzkoušet virtuální realitu, stát se promítačem laterny magiky nebo si naanimovat vlastní film. Interaktivní instalace jsou hravé, ale zároveň vytvořené tak, aby se příchozí o filmu i spoustu věcí dozvěděli. Proto se tu na jednou místě potkávají fanoušci malí i velcí, filmaři amatérští i profesionální.
„Velmi přístupným a zábavným způsobem tu například i dítě pochopí, jak vlastně vzniká film,“ zhodnotila expozici dokumentaristka Helena Třeštíková, která ji navštívila s vnučkou.
Mladí kurátoři, kteří za v pořadí druhou výstavou Na film! stojí, jsou přesvědčeni o tom, že by takto mohlo vypadat celé filmové muzeum – a chtějí ho v budoucnu také postavit. Jejich projekt kromě Třeštíkové podporuje i řada dalších režisérů – Jiří Menzel, Jan Svěrák, Olga Sommerová nebo Jan Hřebejk.
Díky prodloužení do konce roku 2017 se může nynější výstava rozšířit a rozrůst o nové atraktivní instalace. „Teď před sebou máme další cíl – najít ještě větší prostory nastálo, kde bychom představili historii, vynalézavost a osobitost českého filmu, a zároveň ukázali nejenom jeho provázanost se světovou kinematografií, ale i se společenským a politickým pozadím,“ říkají mladí zakladatelé projektu filmového muzea Adéla Mrázová, Tereza Křížkovská a Jakub Jiřiště.
Funkcionalistický Palác Chicago, kde se část filmového muzea zabydlela, je s kinematografií propojen i dalším způsobem. Rodina Kolowratů, které palác patří, vloni oslavila 120. výročí narození prapradědečka Alexandra Kolowrata, automobilového závodníka a zároveň významného filmového producenta a režiséra.
Více informací naleznou zájemci na adrese www.nafilm.org.
Zdroj: ČTK