Foto: Artnok film
První segment absolventského filmu ZOO vznikl již v roce 2014 jako školní cvičení v Ateliéru Audiovizuální tvorba na zlínské UTB. Jak dodává režisérka: „Zoo I. jsme točili pro radost, zcela bez ambicí. Když se tento krátký film dostal na internet, začali se mi spontánně ozývat zcela cizí lidé s nadšením, že je film zaujal a velmi se jim líbí koncept vlaku, protože jeho prostředí sami důvěrně znají. Vůbec jsem nečekala, že film bude mít takový úspěch. Pak Martina Jaška napadlo, na nátlak okolí, v konceptu pokračovat.”
Natáčení příběhu, který se odehrává na trase z Ostravy do Prahy, probíhalo přímo v jedoucím vlaku za plného provozu bez kulis či úprav. Vzhledem ke způsobu natáčení a tisíců naježděných kilometrů by snímek nevznikl bez partnerství s Českými drahami. Film odehrávající se téměř celý v uzavřeném prostoru vlaku bylo důležité vhodně obsadit. Režisérka měla jasno: „Všechny povídky vizuálně pojí jejich syrovost, netočíme v naaranžovaném kupé v ateliéru, chceme kameru, která vypadává z kompozice a sem tam narazí do dveří, když strojvedoucí nezvládne zatáčku. Chceme hnusné pištění brzdícího vlaku a herce, kteří se nebojí zadrhnout v plynulé řeči nebo použít syntakticky nepřípustný slovosled.“ Pro svůj šedesátiminutový film vybrala neokoukané tváře, začínající herce i neherce, kteří působí autenticky. Vedle zmíněného Hovakimyana výrazné role dalších cestujících ztvárnili divadelní herec a režisér Ondřej Mataj, divadelní herečky Iveta Jiřičková a Julie Goetzová, Patrik Holubář (známý z titulní role v psychologickém snímku David), absolvent UTB a kameraman Orlin Stanchev, na téže škole režii studující Martin Jašek, básník a hudebník Lucien Zell a v neposlední řadě Patrick Ulman (taneční studio Dance Point, Národní divadlo moravskoslezské).
Označení „povídkový mind-fuck film“ je celkem přiléhavé. Struktura ZOO je rafinovaná, povídky od sebe jasně nejsou odděleny, příběhy plynule přechází jeden v druhý a doplňují se. Těžko přeložitelné označení „mind-fuck film“ lze vztáhnout na po celou dobu přetrvávající pocit napětí z nejistoty, co postavy v následující moment udělají. Nestálost a nepředvídatelnost vyplývá nejen z chování postav, ale už se samotného přeskupování a kombinace většinou navzájem si neznámých lidí „Známý svět zůstává venku a ubíhá za okny. Vevnitř zatím vzniká nový ekosystém, dočasně nezávislý. Vytváří náhodné kombinace lidí. Není těžké protnout osudy, stačí vstoupit do kupé.”
O distribuci se postarala stejně jako v případě předchozího režisérčina Skoro úplně vymyšleného filmu (2013) producentka Petra Ptáčková ze společnosti Artnok film. Podobně jako v případě předchozího počinu nebude film k vidění plošně, ale projekce proběhnou za přítomnosti tvůrců ve vybraných kinech podle zájmu diváků a kinařů.
ZOO (ČR 2016). Režie: Tereza Kovářová, scénář: Martin Jašek, Tereza Kovářová, kamera: Matěj Piňos, Robert Fischer, střih: Hana Dvořáčková, Tereza Kovářová, produkce: Monika Suchanková, Eva Césarová, hudba: Death of the Fearies, zvuk: Pavel Horkel, Ivo Repčík, hrají: Iveta Jiřičková, Ondřej Mataj, Patrik Holubář, Lucien Zell, Julie Goetzová, Tigram Hovakymian, Martin Jašek, Orlin Stanchev a Patrick Ulman. Artnok film, 60 minut. Premiéra: 1. 9. 2016